IMG_20240629_154712
امیرحسین پهلوان سرپرست شرکت سرمایه‌گذاری صنایع پتروشیمی شد
1403-04-20
مرداد 17, 1402

صنایع لاستیک

۱٫ صنعت لاستیک

لاستيك به عنوان ماده اي كه داراي خاصيت كشساني (الاستيك) است تعريف مي شود. به طوري كه مهمترين خاصيت آن كش آمدن محسوب مي شود به طوري كه گاهي تا ۶۰ برابر طول اوليه خود كش مي آيد. لاستيك طبيعي در موقع كش آمدن حرارت ار از دست مي دهد و در زمان برگشت حرارت را جذب مي كند. به طور كلي لاستيك ماده است كه خاصيت ارتجاعي كم، ازدياد طول و انقباض بالا دارد واژه پليمر براي مشخص كردن لاستيك در حالت خام و يا حالت غير مركب به كار برده ميشود از مزاياي لاستيك ها به ويژه لاستيك مصنوعي اين است كه با كم و زياد كردن تركيبات آن مي توان به خواص دلخواه دسترسي پيدا كرد. و بايد به اين نكته اشاره كرد كه خواص پليمر خام معرف تركيبات و خواص لاستيك در حالت نهايي نيست چون براي رسيدن به بعضي از خواص مورد نظر براي يك لاستيك احتياج به پروسه زماني طولاني داريم و همين زمان براي پروسه باعث افزايش قيمت لاستيك مي شود لاستيك در حالت كلي مدول الاستيسيته پاييني دارد و به همين سبب قادر به تحمل تغيير شكل تا بيش از هزار درصد است. لاستيك ها خاصيت فنري نيز دارند و به عنوان ميراكننده به كار مي­روند.
لاستيك فاسد شدني نيست و به طور عادي نياز به روغن كاري ندارد. سختي آن با گذشت زمان افزايش مي يابد به طوري كه پس از ولگانيزه كردن لاستيك (تركيب كردن با گوگرد) پس از چند ساعت در دماي معمولي سختي آن به شدت افزايش پيدا مي كند. از لاستيك ها به عنوان مستهلك كننده صوت نيز استفاده مي شود و آن به اين علت است كه سرعت حركت صوت در لاستيك سرعت حركت آن در فولاد است لذا كامپوزيت هاي لاستيكي و فلزي به طور قابل توجهي از انتقال صوت جلوگيري مي كنند. بسياري از لاستيك ها در اثر ارتباط با سيالاتي چون نفت خام دچار تورم و كاهش مقاومت تنشي و كاهش قابليت ازدياد طول مي شود بعضي لاستيك ها تابع درجه حرارت مي باشد به طوري كه در درجه حرارت هاي پايين لاستيك سختي افزايش يافته و حالت ارتجاعي لاستيك كاهش پيدا مي كند.
صنعت لاستيك پس از كشف نحوه ولكانيزه كردن آن (در سال ۱۸۳۹) اكنون به عنوان يك صنعت اقتصادي بسيار مهم ظهور يافته است و بسياري از قطعات و محصولاتي لاستيكي در بازار به چشم مي خورند از جمله آنها مي توان به تاير كاميون ها و ساير وسايل حمل و نقل، شيلنگ ها، تسمه هاي نقاله، فرش ها و صفحات لاستيكي، تسمه هاي V شكل، پاشنه وتخت كفش، اسفنج هاي لاستيكي و بسياري از ديگر از قطعات اشاره كرد.

طبقه بندي لاستيك ها درحالت كلي:

 1- لاستيك طبيعي

۲- لاستيك مصنوعي

تاريخچه صنعت لاستيك در گذر زمان

  اولين بار ساكنين آمريكاي جنوبي از شيوه (لاتكس) درخت مصنوعي به نام Hevea جهت اندود كردن البسه و كوزه هاي گلي براي جلوگيري از نفوذ آب استفاده مي كردند. اين كشف توسط پرتقالي ها در اوايل قرن چهاردهم صورت گرفت. در سال ۱۷۳۵ دانشمندان فرانسوي و انگليسي تحقيق مشتركي بر روي درخت و سنتز آن انجام دادند لاستيك در همان زمان كشف شد.

در سال ۱۷۷۱ يك دانشمند انگليسي بنام جوزف پريستلي (Joseph priestly) با اضافه كردن كربن به كائوچو خواص مكانيكي آن را بهبود بخشيد.

در سال ۱۸۰۱ يك دانشمند اسكاتلندي با پوشش پارچه معمولي توسط لاستيك معمولي موفق به ساخت باراني شد.

در سال ۱۸۲۳ اولين لوله لاستيكي توسط ميشل فاراده دانشمند انگليسي ساخته شد.

در سال هاي ۱۸۲۳ تا ۱۸۳۹ عمل ولكانيزاسيون لاستيك توسط دانشمندان انگليسي و آمريكايي منجر به تحولي بزرگ در صنعت لاستيك سازي شد.

در سال ۱۸۸۱ لاستيك بادي دوچرخه توسط مخترع انگليسي (Dunlop) اختراع شد.

در سال ۱۹۱۲ كمپاني دياموند كشف كرد كه افزايش دوده به آميزه لاستيك مقاومت سايشي و ساير خواص فيزيكي آن را بهبود مي بخشد.

۲٫ تولیدکنندگان جهانی

REDCO

 برای اولین بار در سال ۱۹۴۸ تولید محصولات لاستیکی سفارشی را در کالیفرنیای آمریکا آغاز کرد. در سال ۱۹۹۰، واحد عملیات خود را به مکان فعلی آن در شهر کارسون، نوادا منتقل کرد. در تأسیسات ۴۵۰۰۰ فوت مربعی خود، طیف وسیعی از محصولات لاستیکی را تولید می کند. محصولات ارائه شده شامل گروه­های زیر می­باشد.

                           قالب گیری لاستیکی سفارشی

                        غلطک های لاستیکی سفارشی

                                    گسکت­های لاستیکی

Pierce-Roberts

شرکت لاستیک Pierce-Roberts که در سال  در۱۹۱۱  ترنتون، نیوجرسی تأسیس شد، قطعات لاستیکی سفارشی با کیفیت بالا را تولید می کند.شرکت با استفاده از آزمایشگاه های مجهز در یک مرکز تولید ۴۰۰۰۰ فوت مربعی و ترکیب پرس های برقی و بخار برای طیف کاملی از قابلیت های انتقال و فشرده سازی، تضمین می کند که تمام محصولات توسط مهندسان بسیار ماهر شرکت از طریق یک چرخه تولید قوی آزمایش می شوند. شرکت Pierce-Roberts Rubber متخصص در قالب گیری دقیق، اختلاط سفارشی، فرمولاسیون سفارشی، فشرده سازی، انتقال، قالب گیری تزریقی و نمونه سازی سریع است.

۳٫ بازار

لاستیک صنعتی پتانسیل بسیار زیادی دارد، زیرا کاربرد آن نه تنها به صنعت خودرو محدود نمی شود، بلکه در بسیاری از صنایع مانند ساختمان، ماشین آلات و تجهیزات صنعتی و غیره نیز کاربرد دارد. در نیم دهه گذشته، لاستیک صنعتی رشد متوسطی را با CAGR 4 درصد از سال ۲۰۱۵ تا ۲۰۲۰ نشان داده است. اندازه بازار جهانی لاستیک در سال ۲۰۱۹ به ۴۰٫۷۷ میلیارد دلار رسید و پیش بینی می شود تا سال ۲۰۲۷ به ۵۱٫۲۱ میلیارد دلار برسد، که در طول دوره پیش بینی، CAGR  5 درصد را نشان می دهد. البته بخش عمده­ی سهم بازار لاستک مربوط به تایر است.

 همانطور که در نمودار مشاهده می­شود حدود ۶۵% سهم بازار لاستیک مربوط به تایرها و مابقی مربوط به قطعات لاستیکی و تسمه نقاله می­باشد.

۴٫ لاستیک سهند

شرکت صنایع لاستیکی سهند در سال ۱۳۳۸ در زمینی به مساحت ۱۸۰۰۰ متر مربع با هدف تولید انواع کفپوش و قطعات و نوارهای لاستیکی در نزدیکی تهران تاسیس و راه اندازی شد و با گذشت کمتر از سه دهه به اولین و بزرگترین تولید کننده تسمه نقاله ، کفپوش های ورزشی وانواع ورقه ها و قطعات لاستیکی و تنها مجری آستر کردن سطوح با ورقه های مات لاستیکی در ایران تبدیل شد. محصلات شرکت در سه گروه تسمه نقاله، کفپوش­های لاستیکی و قطعات لاستیکی ارائه می­شود.

مواد اولیه

دودهSBRNBR
بیوتل IIRPBREDPM
سیلیکون رابر هایپالون تیوکولاتیلن آکریلیکپلی اتیلن کلر دار شده
اکریلیک رابر فلوئو و کربن ها اپی کلرو هیدرینپلی اتیلن دارای اتصاالت عرضی شیمیاییوینیل استات اتیلن پلی نور بورنن

محصولات

تسمه تقالهواشرهای منجیددار و بدون منجیدکوپلینگ و پکینگ، ضربه گیر
درزبندهای بتون،انواع پروفیل های لاستیکی و نوارهای آب بندیدرزگیر انبساط سازه های فلزی
شیلنگهای خم صنعتیشیلنگهای دو جداره فشار قویشیلنگهای ویژه بنزین ، و مقاوم در مقابل مواد شیمیایی و روغنی
کفپوش­های لاستیکی  

روش تولید

ترکیب مواد : در ابتدا مواد اولیه مورد استفاده شامل کائوچو، سیلو و سایر مواد اولیه جانبی ترکیب می شود.

مرحله غلتک کاری : این مواد پس از اختالط وارد دستگاه غلتک می شوند تا به ورق های الستیکی تبدیل شوند. بدلیل ترکیبات خاص الستیک برای اختالط بهتر مواد ، به حرارت نیاز می باشد. در این بخش از تولید حرارت مورد نیاز بر اثر اصطکاك حاصل از گردش غلتک ها حاصل می شود این حرارت قابل کنترل نبوده و در طول مرحله غلتک کاری ثابت نمی باشد. مواد فوق را چندین بار از غلتک ها عبور داده تا به صورت ورق های الستیکی تقریباً یکنواخت و پیوسته درآیند.

قالب گیری : ورق های بدست آمده را بر حسب نوع محصول تولیدی در اندازه های مورد نیاز برش داده و در داخل قالب های مورد نظر قرار می دهند برای قالب گیری این مواد از روش های متفاوتی بر حسب نوع محصول تولیدی استفاده می شود به عنوان مثال برای تولید گرد گیر از روش ماهیچه گیری استفاده می شود.

۵٫ برخی از تولیدکنندگان داخلی

صنایع لاستیک رویان صنعت

این شرکت در راستای طراحی و تولید قطعات لاستیکی، قطعات سیلیکونی و پلیمری در طی دو دهه فعالیت مستمر با رعایت استانداردهای بین المللی کلیه نیازهای پلیمری صنایع مختلف از قبیل نفت، گاز، پتروشیمی، سیمان، فولاد، کاغذسازی، نساجی، چاپ وصنایع وابسته را بومی سازی کرده و تولید فراورده های لاستیکی را از ساخت قالب با دستگاه های cnc و nc و تولید پیوسته قطعات با پرس های اتوماتیک و نیمه اتوماتیک را دریک مجموعه قراداده است.

محصولات

اورینگ و آببندهاانواع پکینگ لاستیکی
انواع کوپلینگ های لاستیکیانواع  دیافراگم های لاستیکی
انواع لاستیک شیرپروانه ایانواع ضربه گیر لاستیکی
انواع گوی لاستیکیانواع پایه و درپوش لاستیکی
انواع گردگیر لاستیکیآکومولاتور لاستیکی
انواع بلادر لاستیکیانواع پرشربگ لاستیکی
روکش غلطک لاستیکیانواع مکنده لاستیکی
انواع گسکت لاستیکی 

صنایع لاستیکی خلیج فارس

این واحد صنفی صنعتی ضمن ساخت انواع قطعات لاستیکی و سیلیکونی و تولید انواع لاستیک های ورقی و رولی با تامین و ارائه محصولات تولید کنندگان معتبر ایران و جهان در زمینه سیستم های جابجایی و متعلقات مربوطه سعی در ایجاد بستری مناسب جهت دستیابی مصرف کنندگان و فروشندگان محترم کالاهای مورد نظر را دارد. این کارخانه در منطقه چهاردانگه تهران واقع شده است. برخی از محصولات شرکت به شرح زیر است:

تسمه نقالهدیافراگم لاستیکی
ساخت و تولید قطعات لاستیکیورق لاستیکی
 واشر صنعتی لاستیکی و نسوزتسمه انتقال نیرو
تسمه نقاله PVC مواد غذاییانواع تسمه نوار نقاله
تسمه نقاله PU پی یوپکینگ آب بندی
واشر لاستیکی و ضربه گیر لاستیکیقطعات لاستیکی و سیلیکونی
کفپوش لاستیکی 

نیازسنجی­های انجام شده

  • ساخت یک دستگاه پرس پخت تسمه نقاله به ابعاد ۱۰۶۰۰*۱۶۰۰ میلیمتر


۶٫ شرکت­های دانش­بنیان مرتبط

شرکت دانش بنیان صنایع فرافوم

شرکت دانش بنیان صنایع فرافوم(سهامی خاص ) با بیش از ۲۵ سال تجربه در حوزه تولید تخصصی انواع عایق ها، چسب،فوم، لاستیک و قطعات خودرو یکی از برجسته ترین شرکتهای ایرانی می باشد که  در استان تهران واقع شده است. محصولات این شرکت در حوزه­ی لاستیک می­توان به مورد زیر اشاره کرد:

۱- كامپاند لاستيكی ضد روغن در سختی های مختلف

۲ – كامپاند لاستيكي ضد گاز طبيعي در سختی های مختلف

۳ – كامپاند لاستيكی ضد روغن ترمز

۴ – كامپاند لاستيكی ضد اسيد و باز و محيط خورنده

۵ – كامپاند لاستيك سيليكونی در سختی های مختلف

۶- كامپاند لاستيكی ضد اوزون و اكسيژن در سختی های مختلف

۷ – كامپاند لاستيكی با سختي زير ۳۰ شور آ

۸ – كامپاندهای لاستيكی مطابق سفارش