IMG_20240629_154712
امیرحسین پهلوان سرپرست شرکت سرمایه‌گذاری صنایع پتروشیمی شد
1403-04-20
مرداد 17, 1402

صنعت pvc

۱٫ صنعت PVC

پلی وینیل کلراید (PVC یا وینیل) یک ماده ترموپلاستیک با مقاومت بالا است که به طور گسترده در کاربردهایی مانند لوله ها، دستگاه های پزشکی، عایق سیم و کابل و ….. استفاده می شود. این یک ماده جامد سفید و شکننده است که به صورت پودر یا گرانول موجود است. پی وی سی به دلیل ویژگی های همه کاره خود مانند وزن کم، دوام بالا، کم هزینه بودن و قابلیت پردازش آسان، اکنون در چندین کاربرد جایگزین مصالح ساختمانی سنتی مانند چوب، فلز، بتن، لاستیک، سرامیک و غیره شده است. پلی وینیل کلراید به طور عمده در دو دسته گسترده موجود است: انعطاف پذیر و سخت. اما انواع بیشتری مانند CPVC، PVC-O و PVC-M هم وجود دارد.

پی وی سی انعطاف پذیر با افزودن نرم کننده های سازگار به پی وی سی که بلورینگی را کاهش می دهد تشکیل می شود. این نرم‌کننده‌ها مانند روان‌کننده‌ها عمل می‌کنند و در نتیجه پلاستیک شفاف‌تر و انعطاف‌پذیرتری ایجاد می‌کنند.

uPVC: پی وی سی سخت یک پلاستیک سفت و مقرون به صرفه با مقاومت بالا در برابر ضربه، آب، آب و هوا، مواد شیمیایی و محیط های خورنده است.

CPVC: از کلرزنی رزین پی وی سی تهیه می شود. محتوای کلر بالا باعث دوام بالا، پایداری شیمیایی و تاخیر در شعله می شود. CPVC می تواند طیف وسیع تری از دما را تحمل کند

PVC-O: با سازماندهی مجدد ساختار آمورف PVC-U به ساختار لایه ای شکل می گیرد. پی وی سی دو محوره دارای ویژگی های فیزیکی افزایش یافته است (سفتی، مقاومت در برابر خستگی، سبک وزن و غیره).

PVC-M: این آلیاژی از پی وی سی است که با افزودن عوامل اصلاح کننده تشکیل می شود که منجر به افزایش سختی و خواص ضربه می شود.

گریدهای تولید ه PVC شامل S57، S60، S65، S70 و … می­باشد. ظرفیت تولید PVC در ایران و خاورمیانه به­ترتیب ۷۴۵ هزارتن و ۱۲۰۰ هزارتن و میزان مصرف ایران حدود ۴۸۰ هزار تن می­باشد.

و ظرفیت تولید خاورمیانه حدود ۱۳۰۰ هزارتن است.

۲٫ تولیدکنندگان پیشرو جهانی

 در زمینه­ی تولید PVC  و شرکت­های پیشروی آن در جهان، می­توان به­عنوان نمونه به شرکت­های میتسوبیشی و Formosa  اشاره کرد.

۱-۲٫  گروه شیمیایی میتسوبیشی

VINIKA  نام تجاری ترکیبات وینیل این شرکت از جمله محلول های نرم  (PVC-P)و سخت  (PVC-U) است.

 برخی از گریدهای تولیدی شرکت میتسوبیشی

Flexible PVC
CA69403CA69532
VEIP217MEC4599     
VE217VE128
Rigid PVC
VR EP 733-001-RX07VR EP 733-001-RWB2      
VR EP 733-001-RCE1         VR EP 732-001-RWK7      

۲-۲٫ Formosa Plastics Corporation

Formosa یک شرکت پلاستیکی تایوانی است که عمدتاً برای تولید و عرضه رزین‌های PVC و سایر محصولات پلاستیکی متوسط شناخته شده است. FPS دارای تعدادی شرکت تابعه در تایوان و همچنین در کشورهای دیگر است. آنها حضور قابل توجهی در ایالات متحده دارند و شرکت تابعه آمریکایی آنها، در سال ۱۹۷۸ تاسیس شد.

Formosa Plastics مزایای فنی تجهیزات پیشرفته تولید در آمریکای شمالی را با بیش از ۵۰ سال تجربه در تولید PVC ترکیب، و  مزیت رقابتی خود را ایجاد کرده است

جدیدترین کارخانه این شرکت در تگزاس برای تولید رزین‌های کوپلیمری پراکنده، مخلوط و تعلیق با رطوبت کم و محتوای VOC طراحی شده است. برخی از گریدهای PVC این شرکت در جدول زیر نشان داده شده است.

گریدتوضیحات
Formolon 608یک هموپلیمر PVC با وزن مولکولی کم که در کاربردهای سفت و سخت مورد توجه است
Formolon 616Kرزین درجه یک هدف عمومی – استانداردی در سطح صنعت برای فرمولاسیون های سفت و سخت
Formolon 622Sرزین درجه سایدینگ – در درجه اول برای کاربردهای اکستروژن صلب طراحی شده است، اما برای برخی از کاربردهای انعطاف پذیر نیز مناسب است
Formolon APURGاین ماده باید برای اهداف تمیز کردن معمولی قبل از خاموش شدن تجهیزات استفاده شود.
Formolon AW02ویژگی‌های پایداری استثنایی، سفیدی ثابتی را ایجاد می‌کند که شکل پایانی و بازارپسندی محصول نهایی را افزایش می‌دهد

۳٫ بازار

۱-۳٫ پیش بینی جهانی بازارPVC

طیق مطالعات و پیش­بینی­های انجا شده توسط مراکز بین­المللی، تقاضا برای PVC در سال­های آینده افزایش داشته و در سال ۲۰۲۶ مجموع فروش جهانی این محصول به بیش از ۹۰ میلیارد دلار خواهد رسید.

۴٫ پتروشیمی­های گروه

۱-۴٫ پتروشیمی آبادان

۱-۱-۴٫ معرفی

شرکت پتروشیمی آبادان در اواخر سال ۱۳۴۲ انستیتو نفت فرانسه از طریق سازمان برنامه و بودجه مامور شد تا در مکان ایجاد صنایع پتروشیمی در ایران مطالعات جامعی به عمل آورد . این مطالعات منجر به تاسیس شرکت سهامی پتروشیمی آبادان با مشارکت ۷۴ % سهم شرکت ملی پتروشیمی و ۲۶% سهم شرکت ب اف گودریج آمریکا گردید. این مجتمع تولیدی گریدهای سوسپانسیون PVC را با ظرفیت ۱۱۰ هزار تن در سال تولید می­ کند.

۲-۱-۴٫ موقعيت مکانی:

آبادان ايران

۳-۱-۴٫ سهم بازار

۴-۱-۴. مواد اولیه : گاز خوراک، ، پروپان، بنزن، اتیلن دی کلراید

۵-۱-۴٫ محصولات: PVC ، DDB، سودسوزآور

۶-۱-۴ . فرآیند تولید:

۷-۱-۴٫ واحدها:

    خوراک: پساب­های صنعتی و انسانی كليه واحدهای مجتمع واحدمواد اولیهمحصول
واحد۱۰۰: تولید اسیدکلریدریک۳۰% تولید اسیدکلریدریک۳۰%
واحد ۲۰۰ یوتیلیتی
واحد ۳۰۰نمک خام  کلر ، سودسوزآور و هیپوکلریت سدیم
واحد ۴۰۰اتان، پروپان و بوتان                                    اتیلن و پروپیلن
واحد ۵۰۰اتیلن و کلرEDC
واحد ۶۰۰EDCVCM
واحد A700VCMPVC
واحد B700VCMPVC
واحد ۸۰۰پروپیلن  تترامر، پلیمر سبک  و سنگین
واحد ۹۰۰تترامر و بنزن                                       دودسیل بنزن، آلکیلیت سبک و سنگین
واحد ۱۰۰۰اتیلن، کلرید هیدروژن                          اتیلن دی کلراید
واحد ۱۱۰۰پساب­های صنعتی و انسانی كليه واحدهای مجتمعتصفیه شیمیایی و بیولوژیکی

سابیک به دنبال افزایش ظرفیت PVC  از ۴۵۰۰۰۰ به ۸۵۰۰۰۰ تن در سال و ظرفیت خوراک VCM از ۵۰۰۰۰۰ تا ۹۵۰۰۰۰ تن در سال است۸-۱-۴٫ طرح­های نیازسنجی شده پتروشیمی آبادان

  • رفع مشکل کف سلهای الکترولیز واحد ۳۰۰ از طریق داخل کشور
  • بررسی وامکان سنجی تولید محصولات استراتژیک با اولویت  وارداتی از پروپیلن تولید ی درراستای تغییر خط واحدهای ۹۰۰-۸۰۰   وتغییر محصول دودسیل بنزن
  • آشکارساز آتش و گاز
  • تغییر سیستم ابزار دقیق واحد ۶۰۰
  • ریتیوب بویلرهای مجتمع
  • استفاده از آب پساب خروجی به عنوان آب خام مصرفی مجتمع

۲-۴٫ پتروشیمی غدیر

۱-۲-۴٫ معرفی پتروشیمی غدیر

شرکت پتروشیمی غدیر جزء شرکتهای فرعی شرکت  سرمایه گذاری  پتروشیمی نفت  وگاز  تامین بوده و واحد تجاری نهایی گروه شرکت سرمایه گذاری تامین اجتماعی می باشد. مرکز اصلی شرکت در تهران و کارخانه  شرکت در منطقه ویژه اقتصادی پتروشیمی بندر امام خمینی (ره) واقع است. ظرفیت تولید این پتروشیمی۱۲۰ هزارتن PVC در سال است که در غالب گریدهای مختلف به بازار عرضه می­شود.

۲-۲-۴٫ موقعیت مکانی:

خوزستان- منطقه­ی ویژه اقتصادی ماهشهر

۳-۲-۴٫ سهم بازار پتروشیمی غدیر

۴-۲-۴٫ مواد اولیه

خوراکمنبع تامین
گاز کلرپتروشیمی اروند
اتیلنخط لوله و پتروشیمی مارون

۵-۲-۴٫ محصولات

محصولظرفیت اسمی
PVC120 هزارتن
VCM150 هزار تن

۶-۲-۴٫ فرآیند تولید

۵٫ سایر تولیدکنندگان داخلی

۱-۵. پتروشیمی بندر امام خمینی

شرکت پتروشیمی بندرامام شرکت پتروشیمی ایرانی است، که در زمینه تولید مواد شیمیایی، آروماتیک‌ها، پلیمرها و ال‌پی‌جی فعالیت می‌کند. شرکت پتروشیمی بندر امام، در زمینی به مساحت حدود ۲۷۰ هکتار،در ضلع شمال غربی خلیج فارس در استان خوزستان به فاصله ۱۶۰ کیلومتری جنوب شرقی اهواز و ۸۴ کیلومتری شرق آبادان در منطقه بندر امام خمینی(ره) قراردارد. ظرفیت تولید PVC در این شرکت ۱۷۵۰۰۰ تن در سال است.

۲-۵ . اروند

در سايت ۳ منطقه ويژه اقتصادي پتروشيمي بندر امام (ره) و در زميني به مساحت ۱۰۸ هكتار احداث گرديده است. از اهداف مهم اين پروژه صنعتي واقتصادي توليد محصولات با ارزش همچون محصول S-PVC با توليد ساليانه ۳۰۰۰۰۰ تن پلي و ينيل كلرايد به روش سوسپا نسيون و محصول E-PVC با توليد ساليانه ۴۰۰۰۰ تن پلي وينيل كلرايد به روش امولسيون ،كاستيك برمبناي خلوص ۱۰۰ درصد به ميزان ۶۳۴۰۰۰ تن در سال وتامين گاز كلر براي تعدادي از پتروشيمي هاي منطقه ويژه به ميزان ۱۸۶۷۰۰ تن درسال ، آب ژاول به مقدار ۱۶۲۶۰ تن در سال و اتيلن دي كلرايد به ميزان ۳۲۹۳۰۰ تن در سال جهت تامين نياز بازارهاي داخلي وصادرات به خارج از كشور در نظر گرفته شده است.